Biológia, fyzika a matematika chyby neodpúšťa. Tak ako v fyzike platia zákonitosti, príťažlivosti, akcie a reakcie, v matematike je iba jeden správny reálny výsledok, aj biológia a virológia je odvetvie, ktoré pracuje na určitých zákonitostiach. Ich porušovanie má svoje závažne dôsledky. Nič nám neodpustí. Ak sme v rizikovom prostredí, nakazíme sa. Vyššie riziko je u ľudí s oslabenou imunitou. To je už dnes každému známe.
Žijeme v dobe rôznych veľkých vedeckých objavov. Dnešnú dobu definuje technologický pokrok na vysokej úrovni v mnohých odvetviach. Máme moderné zdravotníctvo. Pravda je však taká, že aj napriek tomu sme zraniteľný. Akokoľvek sa tomu len s ťažkosťami dá veriť je to tak. Žijeme v akomsi nadnesenej, falošnej ilúzií. Mame tendenciu veriť, že všetko je tak nejak samozrejme, automatické. Nič sa nemôže stať. Stačí v tablete kliknúť na pár ikon a zaležitosť je vyriešená. Niekde vo vnútri však cítime strach. To je dobré. Strach je náš obranný mechanizmus od pradávna.

Už praveký človek mal strach zo šeliem. Strach ho chránil pred rizikom roztrhania šelmou. Neskôr človek vymyslel oštepy, luky, šípy. Vedel sa brániť. Nič však netušil o malých baktériách a vírusoch. Nepoznal čo nevidel. Nemal na to prostriedky. Všetko, čo sa mu prihodilo, považoval za boží trest, alebo vnuknutie. Dnes však už o vírusoch vieme veľa. Vieme sa aj brániť proti chorobám. Máme na to prostriedky. Čo ma však zaráža, že ako sa ľudia správajú. Ak ide niekto do džungle zoberie si zbraň, aby sa bránil. Inak bez zbrane tam ani neskúša ísť. Však ak ide o biologickú hrozbu, mnohý ľudia sa správajú akoby o nič nešlo.

Posledné dni ukazujú na fakt, ako sa môžme mýliť. Dnešnej dobe, technologický vyspelom svete, sme si až moc istý sami sebou. Až tak, že keď niekto povie “ je tu hrozba“ nechce sa nám tomu veriť. Prečo? Odpoveď si s časti dajte každý sám. Pracoval som vo vede. Viem čo odnáša skutočnosť a fakty vedúce k výsledkom. Vedci a vývojári sa neriadia pocitmi, domnienkami. Ich zaujímajú len fakty. Je jedno v akej je to oblasti. Princíp je vždy rovnaký.


Dajte pozor na falošných prorokov.

Aj dnešnej dobe máme falošných prorokov. Ľudí, ktorý tvrdia, že o nič nejde. Neverte im. Veď prečo aj v prípade bežnejších chorôb ako je chrípka, angína je potrebne nepodceňovať to? Minulosť nám dáva odpoveď. Pred sto rokmi ľudia umierali na obyčajný zápal, otravu krvi, týfus. Stačilo sa poraniť. Tento veľký problém vtedy vyriešil objav Penicilínu. Čo by sa stalo, keby sa nenašiel niekto, kto pristupuje k tomuto zodpovedne? Možno aj dnes by sme zomierali na malé poranenia. Epidémia chrípky by vyhladila rodiny, tak ako tisícky rokov pred tým. Polovica deti sa nedožila dospelosti. Mnohý žijeme len vďaka vede a výskumu. Počúvať takýchto ľudí, „odborníkov na všetky vedy“ vám nepomôže, len uškodí. Pokiaľ on sám na to doplatí, je to jeho chyba a nesie si dôsledok. Pokiaľ doplatíte na to vy, je to vaša chyba, že ste takéhoto človeka poslúchli a preventívne sa nechránili. Treba si však uvedomiť jednu zásadnú vec. Ako ďalší šíriteľ ohradzujete aj blízkych, teda aj vlastnú rodinu. Mnohý hlúpo ohrozujú svoje deti, aj starších rodičov. To sú najzraniteľnejšie skupiny ľudí.

Hlášky mnohých ľudí “ je to len chrípka“, “ niekto chce na tom zarobiť“, a podobne počuť často. Áno, láka nás to takto zmýšľať v dnešnom komerčnom svete. Každý však vieme, že chorobu netreba podceňovať. Je lepšia prevencia, ako choroba samotná a prípadne následky. V tom najhoršom prípade je až smrť. To už nieje sranda. To každý vie dobre. Neskutočne som zarazený tým ako počujem a vidím správanie ľudí.

Izolácia

Izolácia je jedna s najúčinnejších preventívnych opatrení. Pri chorobách prenášaných dotykom nám odporúčajú nedotýkať sa pacienta. Ide najme o kožné choroby. Nemať styk pri pohlavne prenosných ochoreniach. Nepoužívať rovnaký pohár, či fľašu pri konzumácii tekutín. Pri ochoreniach respiračného typu je to ešte komplikovanejšie. Dýchať musíme všetci bez prestávky. Inak to nejde. Bez toho by sme neprežili. Pri takýchto ochoreniach sa spravidla šíria choroby hlavne vzduchom. Tým ako vydychujeme oxid uhličitý vydychujeme aj vírusy. Ako už vieme, vírus môže za určitých podmienok určitú dobu prežiť aj v ovzduší. Zaleží od kmeňa vírusu. Jeho vlastnosti a životaschopnosť určuje podmienky šírenia. Teraz sú najvhodnejšie podmienky. Mráz aj veľké teplo vírusy zabíja. Sucho tiež. Dnes s toho momentálne nič stabilne nepretrváva. Nemáme ani veľké teplo ani mráz. Najhoršia je kombinácia je teplota medzi teplom a mrazom s vysokou vlhkosťou. Teraz sa v takom prechodnom období nachádzame. Podmienky sú klimaticky pre nás a naše zdravie nepriaznivé. Dbajte preto pokynov a neohrozujte ostatných okolo seba.

Prečo je riziko šírenia také veľké?

Napríklad chrípka je infekčná, už vtedy ako príznaky začínajú. Kýchaním, smrkaním, kašľaním sa s vášho tela dostáva vírus von. U koronavírusu Covid-19 prenosu dochádza skôr ako človek začne pociťovať príznaky. To už známe. Znamená to, že osoba už nakazená týmto vírusom, šíri ho ďalej bez toho, aby si toho bola vedomá. Toto je dôvod prečo je tento kmeň tak nákazlivý. Táto nákaza šíri geometrickým radom.

Španielska chrípka

Španielska chrípka bola nezvyčajne smrteľná. Vypukla v roku 1918. Spôsobil ju vírus spôsobil chrípkový vírus H1N1. Nakazených bolo približne 500 miliónov ľudí po celom svete. Pol miliardy. To bolo v čase keď populácia planéty bola asi okolo 2 miliardy. 25 percent nakazených je dosť. S toho bolo 50 miliónov úmrtí. Je to 10 percent z nakazených. Ďalší dôležitý fakt je ten, že počas 1 svetovej vojny nahnali politici a generalita milióny vojakov do zákopov. Viete si to predstaviť? Veľmi zlé hygienické podmienky. Blato, vlhkosť, nedostatočná výživa. Málo vitamínov. Vo vojne je málo potravin. Veľa mužov bojuje. Veľké množstvo obyvateľstva je zapojených do vojnovej výroby a zásobovanie. Nemá kto obrábať polia. Veľa ranených v nemocniciach. Zranenie rovná sa oslabená imunita. Neposlednom rade veľa ľudí sústredených na malom priestore. To je ďalšie plus pre šírenie chorôb. Výborná živná pôda na šírenie sa vírusu. Na dnešné pomery pri 7,5 miliardy ľudí na planete, by mohlo byť nakazených až 1,5 miliardy, a s toho desať percent je 150 miliónov, ktorý by zomreli. Tak by to pri španielskej chrípke mohlo vyzerať dnes. Bola to chrípka. To počuť od ľudí aj dnes. „Je to len chrípka!“ Ide aj o schopnosť šíriť sa u tohto kmeňa. Potichu, nenápadne. Prečo? „Lebo, je to len nachladnutie a chrípka!“- máme tendenciu si myslieť. Ak by však prerástla epidémia do takýchto rozmerov ako v 1918, boli by počty iné. Dnes mame našťastie lepšie lieky aj podmienky. To však neznamená, že sa máme správať nezodpovedne. Ľudia seďte doma. Venujte sa rodine doma. Premente núdzové riešenia, mimoriadne okolnosti na hru.

Prečo sa Gréci snažia všemožne zabrániť prílivu utečencov? Je to veľa ľudí pohromade, v zlých hygienických podmienkach. To je dôvodov prečo sa ich snažia Turci zbaviť. Je to ďaleko vysoké riziko. Môžme ďakovať za túto situáciu Merkelbabe a Nemecku, USA, Anglicku. Zničeniu režimov v severnej Afrike, ktoré bránili nelegálnej migrácii. Každý nech si buduje svoju krajnú. Čakal som skôr, že príde nejaká Ebola, alebo Malária z Afriky.

Prevencia


Politici majú svoj ekonomický záujem. Sú v kadečom zapletený. Už keď vláda vyhlasuje takéto stavy, vec nie je zanedbateľná.
Hrozbu netreba nikdy podceňovať. Používajte rúška. Na internete sú návody ako si ochrannú rúžku vyrobiť. Venujete sa doma rodine. Dodržujete pokyny. Vírusy zabíja ozón a ultrafialové žiarenie. Ak ma niekto možnosť použiť ultrafialovú lampu, kľukne si vydezinfikujte domácnosť. Stač niekoľko krát na 10 minút. Nezdržujte sa však v miestnosti počas prevádzky takejto lampy. Ultrafialové žiarenie ničí všetky vírusy a baktérie. Dezinfekcia na báze liehu, octu tiež je do veľkej miery účinná. Je dôležite udržiavať hygienu a čistotu. Opatrnosti nie je nikdy dosť. Hrdinstvo nemá v tomto prípade miesto. Pre nový kmeň vírusu nemáme dostatok obranných látok a dostatočnú imunitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *