Máme 21. storočie. Spomínam si, na čas po roku 1989. Nežná revolúcia, pád Belinského múru a s ním aj železnej opony. Všade sa slobodne debatovalo. V deväťdesiatich rokoch minulého storočia vznikla akási eufória nového, nepoznaného. Zrazu sa všetko mohlo. Zakladali sa nové organizácie, podujatia, tradície. Všetci žrali Ameriku. Hltali sme rôzne filmy z USA, kriminálky, filmy o vrchných 10 percent populácie. Ľudia akoby si vydýchli zo zovretia strachu. Strašne sme chceli isť do Európy. Všade nám to sľubovali. A ľudia prikyvovali, akoby tam už od pradávna neboli. Mnohým nebolo rady. Tiež to sprevádzalo búrlivé politické časy, mafie, bomby v autách, streľba na ulici. Všetko to, čo sme poznali z Amerických filmov. Skrátka Amerika.

Hadrianov val z čias Rímskej ríše.

Dnes ta stará dobrá Europa plače.

Dnes ta stará dobrá Europa plače. Kde sú tie sľúbené hodnoty slobody a demokracie. Pol storočia sa Europa škádlila. Východný a západný blok. Dodnes spomínajú mnohý na zážitky z vojny. Samozrejme, že hrozba studenej vojny tu visela. Ľudia mali toho dosť. Chceli zmenu. Zmena prišla. Rozobrali sme ploty na hraniciach, ba aj otvorili hranice. Mysleli sme si, ako nám bude fajn. Kde sú dnes tie hodnoty? Všetko sa mení nejakým divným spôsobom. Sloboda vyhorela. Na sociálnej sieti vás môžu zablokovať za váš názor. Mnoho veci sa dozvedáme od starých známych zo zahraničia a nie z médii. Sloboda prejavu? Zrejme nie.

Po 1989 nám básnili intelektuálne indivíduá z rôznych medií, akú budeme mať slobodu prejavu. Nezávislosť medií. Sloboda novinárov. Možnosť vybrať si. Prečo sa nám všetkého nedostáva?

Nebudte ľudia naivný.

Každého novinára niekto platí. Pred nežnou revolúciou to boli súdruhovia. Ich práca musela vyhovovať ich požiadavkám. A dnes? Myslíte si, že by nejaké médium a jeho majiteľ dovolil písať svojmu novinárovi o niečom, čo mu nevyhovuje? Určite nie. Môže byť novinár nezávislý? Sotva. Preto sme dnes opäť svedkami prevracania hodnôt.

Novostredovek

Iste nikomu netreba hovoriť aký bol stredovek v Europe. Po páde Rímskej Ríše nastalo obdobie chaosu. Barbarské kmene zo severu dobývali Rím a celú Európu. Nastal čas temna. Lúpeživé hordy sa valili sem a tam. Boje, vojny. Dokola a dokola. Europa bola zničená.

Čo za to mohlo? Čo vám prve ako prvé na um, keď počujete slovné spojenie Staroveký Rím? Okrem honosných stavieb a Cisárov intrigy, politické zvady, vraždy. V ďalšom rade intrigy, podvody, ohováranie, zvrátený sexualný život v mnohopočetných partnerstvách, nevera. Čo s toho vyplýva?

Nechajte si ľudia zničiť hodnoty príde ďalší stredovek. Majú nás obohatiť ľudia, ktorý prišli z časti sveta na úrovni stredoveku. Bez vzdelania, vlastného úsudku, nepoužiteľný pre prácu akéhokoľvek druhu. Podsúva sa nám náboženstvo proroka Mohameda, ktoré je na úrovni stredovekého kresťanstva. Ženy nemajú práva. Jediné ich právo je rodiť deti a variť. V mnohých krajinách sa žena nemôže vzdelávať, či riadiť auto. Takýto ľudia nás máju obohatiť? Tomu veríte? Civilizáciu Európy, ktorá je na míle ďaleko od krajín Afriky, a arabských krajín. Akýkoľvek pokrok aj vedeckotechnická revolúcia vyšla z Európy. Kde bola vtedy Afrika, Ázia, Japonsko, USA, Čína, Austrália? Pred 30 rokmi Československo bolo niekde inde. Vedeli sme vlastným umom a rukami postaviť mestá. Naši dedovia vybudovali priemysel, družstvá z ničoho. Dokázali vyrobiť od špendlíku až po lietadlo takmer všetko. Vyhrabali to vo vlastných Československých podnikoch a družstvách. Mali sme kvalitu. Pozrime sa na to kde sme dnes.

Európa je vyspelá ekonomika. Čína, Rusko… Kto nechápe, o čo tu ide je hlupák. Snaha zničiť konkurenciu za pomoci nastrčených trolov. A darí sa im to. Úpadok českého, slovenského národa a aj iných národov. Pod obalom slobody a demokracie zachviľu nebudete môcť slobodne vychádzať na ulicu. Prichádzajú varovné signály s celej Európy. Videa putujú po socialnych sieťach. To čo v mediach ťažko uvidíte vidíte priamo s terénu. Niekomu sa to nehodí. Naozaj tomu veríte, že takýto nás môžu obohatiť? Čo nám prinesú? Oplodnia Európu? Gény však nezaprieš. S neschopného človeka sa Einstein nenarodí. Od ľudí, ktorý nevedia pracovať, naučiť sa niečo poriadne nič nebude. Takých tu už máme dosť. Ponúka sa aj odpoveď. Europa je vyspelá, konkurencie schopná. Čína je vyspelá. Rusko napreduje. A kto na tom tratí? Spojené štáty americké. Ich morálka dávno upadla a s ňou aj ekonomická sila. Vojensko-ekonomický moloch, ktorý sa prehýba a stone pod vlastnou ťarchou. Veď udržiavať taký komplex základni po celom svete aj niečo stojí. To je dôvod prečo padol Sovietsky zväz. Vždy ide o peniaze. Okrem toho s migráciou s Južnej Ameriky máju sami problémy.

Železná opona sa vracia.

Železná opona oddeľovala východný a zapadný blok.

Ako som spomenul na začiatku, železná opona padla. Ploty sa rozobrali. Hranice otvorili. Pekná eufória zdá sa netrvala dlho. Máme to tu zas. Stavajú sa ploty na európskych hraniciach. Chránime sa pred migráciou. Dnes mame nové pomenovania pre strach. Xenofób a Xenofóbia, kedysi rasizmus, a pod. Xenofóbia je odborný termín z psychológie, ktorý znamená chorobný strach zo všetkého neznámeho. Nenávisť voči cudzincom a všetkému cudziemu. Takto nejak nám to je podsúvame. Zaiste strach áno. Nenechajte sa však balamutiť mladými ľuďmi, ktorý tomu ani nerozumejú. Niekto im niečo povie s tvrdeným, aký sú dôležitý, a oni tomu veria. Nemajú skúsenosť. Nevedia sa vžiť do úlohy rodiča, zodpovedného, ktorý ma strach o svoje dieťa. Toto nevedia takýto ľudia pochopiť. Vzrastajúce násilie a kriminalita je v skutočnosti veľkou hrozbou. Že je hrozbou Rusko, či Čína, to sú len omáčky, aby sa zakryla skutočná hrozba. Robí sa to tak vždy, keď niečo hrozí. Kedysi bol pre svet veľkou hrozbou komunizmus. A hrozby prišli z iného smeru. Kedysi boli veľkou hrozbou pre Rím kmene z vonku a skutočnou hrozbou bol sám Rím. Tak by sa dalo pokračovať. Aj vtedy sa stavali obranné valy proti kmeňom zo severu. Útok prišiel od Kartága na severnom pobreží Afriky.

Grécko aj Maďarsko stavajú ploty. Nechcú imigrantov. Ak je raz niečo nelegálne, tak je to nelegálne. Pomáhať treba, ale tam, kde problém vzniká. Preto ploty a opony budú, lebo nie je možné riešiť problémy iných ľudí a národov tak, ako sa riešia dnes. Znásilňovaním Európy, vnucovaním ľuďom, to čoho sa boja. Strach je prirodzená obranná reakcia. Kto tvrdí opak je hlupák. Rovnako kto to nazýva rôznymi názvami, a tvorí zákonmi na potlačenie obranných prejavov je tiež hlupák. Strach nezakážeš. Ba naopak bude to ešte horšie. Toto sa môže skončiť veľmi zle a krvavo. Prečo Ploty? Vieme dobre, že ploty nás chránia. Svet nie je na toľko vyspelý, aby mohol byť bez plotov.

Aj Spojené štáty máju ploty na hranici s Mexikom. Prečo, keď sú taký demokratický. Spojené štáty sú ako babrák, ktorý niečo rozrýpe, pokazí, rozrobí a nevie čo s tým ďalej. Alebo je to zámer?

One thought on “Čo čaká Európu? Železná opona 2 ? Novostredovek?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hrozí druhá studená vojna.

23. februára 2020