V súčasnosti je najväčšia panika spôsobená novou hrozbou nazývaná Koronavírus. V súčasnosti sa počet nakazených koronavírusom pohybuje asi na 30 000 ľudí. 1300 ľudí sa podarilo už vyliečiť a 600 podľahlo.


V Súčasnosti mnoho farmaceutických a biologických laboratórií, sa snaží prísť nato ako liečiť tento vírus. Biológovia sa snažia vyvinúť vakcínu proti tomuto vírusu. Nájsť účinnú protilátku nie je ľahké. Odhaduje sa, aj s testovaním to môže trvať aj celý rok. Vyvinúť vakcínu je ešte zdĺhavý proces. Koronavírus je zákerný v tom, že  protilátky, ktoré reagujú na proteín na povrchu vírusu, napomáhajú navyše aj jeho rozmnoženiu. Čo je dosť veľká komplikácia. Vedci musia spoznať pôvodcu, aj štruktúru vírusu. Ak sa aj dohľadnej dobe podarí vyvinúť účinný liek, treba ho aj otestovať. Testovanie najskôr prebieha na zvieratách, neskôr aj na ľuďoch. Thajskáu majú prvé, aj Číny, kde majú prvé úspechy s liečením. Skúšajú antivirotiká proti iným vírom, na Ebolu a HIV. Aj Rusko ohlásilo čiastočne výsledky pri testovaní rôznych liekov.

Prevencia

Určite nikomu netreba pripomínať, že najlepšia ochrana je prevencia. Ako sa ochrániť proti ochoreniu, na koronavírus, či chrípku, a pri podobných ochoreniach? V prvom rade je vyhýbať sa kontaktu s inými ľuďmi. Tomuto sa vyhnúť v bežnom živote sice upne nedá, však obmedziť kontakt na minimálnu mieru je tiež riešenie. Vyhýbajte sa spoločenskému životu. Používajte respirátory s označením FFP3. Využívajú sa najme v zdravotníctve. Dokážu zachytiť vírusy. Odporúča sa po použití vyhodiť. Respirátory je vhodne nosiť nanajvýš jeden deň. Respirátor s filtrom je účinný len vtedy, ak sedí tesne na tvári. U mužov je dôležite oholiť sa, inak v opačnom prípade je účinnosť respirátora minimálna. Vedci zistili veľkú účinnosť filtrov s obsahom oxidu medi, ktorý vírus aj zabíja.

Pri nákazách, ktoré sa šíria ovzduším je vždy potrebné veľmi rýchlo rozpoznať chorých a izolovať ich do karantény. Karanténa znamená žiadny priamy kontakt. Koronavírus prežíva až 5 hodín na predmetoch. Dezinfekcia a hygiena je veľmi dôležitá. Pravidelne si umývať ruky je zásadné. Kýchať do vreckovky, nie do ovzdušia. Každý spôsob zamedzenia šíreniu vírusu prenosného vzduchom, je dôležitý.

Nezávislá skupina expertov vyzvala na vyhlásenie medzinárodnej núdze po získaní dôkazov, že sa vírus rozšíril do 18 krajín. WHO výbor pre núdzové situácie so 16 nezávislými odborníkmi na čele s Didier Houssin z francúzska. Odborníci sa minulý týždeň pri dvoch príležitostiach rozhodli nevyhlásiť medzinárodnú krízu v oblasti verejného zdravia a zároveň požiadať o ďalšie informácie z Číny.

Poznámka autora: O striebre sa vie, že má antibakteriálne účinky. Používa sa v dezodorantoch sprejoch na potlačenie baktérií v podpazuší. Zaujímalo by ma ako reaguje koronavírus na striebro.

Muž v Taliansku nakazený koronavírusom? V Číne nebol.

Koronavírus už je aj v taliansku. Zaznamenali už 7 obetí. V oblasti severného Talianska. V Lombardii šíril koronavírus 38 ročný muž. Rozsiahla oblasť je uzatvorená. Kontrolujú sa cesty. Lokálne je zastavená vlaková osobná doprava. Ako mohol byť muž nakazený koronavírusom? Mohol sa stretnúť s niekym, kto bol prenášač? Zatiaľ to ťažko povedať. Nemyslím si však, že kontrolovať a sledovať pohyb všetkých ľudí, s kým a kde sa pohybujú nie je možné. Po Europe sa tiež pohybujú ľudia s Číny. Obchodníci, manažéri, pracovnici rôznych odvetví. Uvidíme, čo prinesú ďalšie dni.

One thought on “Hľadá sa liek na koronavírus

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Svetový deň bez mobilu.

6. februára 2020

Hrozí druhá studená vojna.

23. februára 2020