Žijeme v dobe, keď vlastniť telefón je štandard. 6. februára je deň bez mobilu. Môžte si ho zobrať zo sebou kamkoľvek. Nie ste viazaný káblom, ak nehovoríme o nabíjaní. Špecialisti hovoria o telefóne ako o droge.  Vzrastá závislosť na digitálnych technologizácia a gambling. Dnešný človek si život bez mobilného telefónu nevie už ani predstaviť. Okrem telefonovania na chytrých telefónoch fotíme, četujeme, točíme videa, používame obľúbene aplikácie, prístup na internet. Zvykli sme si byť dostupný.

Ak niekto neodpovedá na sms krátky čas neraz to vyhodnotíme “ niečo sa muselo stať“. Deti sú pod kontrolou rodičov. Jestvujú už aj aplikácie na sledovanie polohy našich malých potomkov. Mobilne telefóny maju aj negatívne dopady. Priniesli zvýšenie rozpadov vzťahov. Rozvody pre sms-ky. Každá minúta keď neboli mobily bola prežitia pokojne. Dnes je prežívaná ako úzkosť a nedostatok informácii, tvrdia psychológovia. Produkujeme najviac fotografií. Odhaľujeme svoje súkromie. Toto nemusí byť vždy zrovna šťastné riešenie. Dávajme si pozor čo dávame na internet. Nie každý kto sa pohybuje na internete ma dobre úmysly.

V minulosti bol telefón len prostriedok na verbálnu komunikáciu. Dokázali prenášať iba hlas. Neskôr pri zrode internetu niekedy v sedemdesiatych rokoch sa telefónna linka začala využívať aj na prenos dát tónovou moduláciou cez modem. Rýchlosť prenosu bola malá. Tato technológia bola vhodná len na prenos správ a textov. Telefón s vytáčaním bol vzácnosť. Dovoliť si ho mohli len bohatší ľudia a inštitúcie.

Od telegrafu, a prvých telefónov pred sto rokmi, telefón prešiel vývojom až k minipočítaču do vrecka, akým je dnešný telefón. Dnes už sú aj hodinky na zápästí inteligentnejšie a výkonnejšie, ako počítač v na konci dvadsiateho storočia. Prvý mobilný hovor sa uskutočnil pred 45 rokmi. V roku 1973 pán Cooper a jeho vývojový tím konštruoval prvý fungujúci prenosný telefón Motorola DynaTAC 8000

Motorola DynaTAC 8000

Pán Cooper za prítomnosti novinárov zavolal do AT&T Bell Laboratory, aby im povedal: „Sorry, chlapci, keďže vy sa neustále hádate, rozhodli sme sa vynájsť prvý mobilný telefón.“ Hovor sa uskutočnil s priestranstva pred firmou. V tedy museli mať vyvinutý aj prvú základňovú stanicu. Ako už to vo vývoji novej koncepcie býva, pri takýchto novinkách o vybudovanej sieti základňových staníc nemôže byť ani reč.

Dokážeme dnes odložiť telefón na jeden deň?! Keď zabudneme telefón núti nás to vrátiť sa. Bez chytrého telefónu sme odrezaný od sveta. Svet sa zmenil za posledných dvadsať rokov neuveriteľným spôsobom. Čo nás ešte čaká?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *